Co nás čeká? Konec světa, nebo je spíše čas na změnu?

Co nás čeká? Konec světa, nebo je spíše čas na změnu?

Michel de Nostradame (Nostradamus) byl známý francouzský prorok a lékař. Předpověděl lidské dějiny na celá staletí dopředu. Dokonce znal den a hodinu své smrti.

Někteří lidé se domnívají, že se spoléhal na astrologické výpočty, zatímco jiní ho spojují s možností duchovního proniknutí do jiných časů. V úvaze je také náboženský pohled, z hlediska kterého jsou jeho texty inspirovány Bohem. Nicméně, někteří ho stále považují za falešného proroka. Jedna věc je jistá: jeho předpovědi jsou přesnější než pouhá náhoda.

nostradamus

«

Nostradamus se narodil v roce 1503 v rodině konvertovaných Židů. Jeho dědeček se jmenoval Guy Gassonet. Aby nebyl pronásledován, přestoupil na katolickou víru a změnil si jméno. Jako obchodník s obilím nashromáždil malé jmění.

Jeho nejstarší potomek, budoucí Nostradamův otec, byl notářem a dobře se staral o svoji velkou rodinu. Nejstarší syn Michel byl nejschopnější, zdědil po svém dědovi fenomenální paměť. Zdálo se, že se stane lékařem, neboť jeho dědeček ho učil latinu, řečtinu, hebrejštinu, matematiku a astrologii. Faktem je, že v té době byla znalost astrologie nezbytnou podmínkou pro lékařskou profesi.

Ve věku 14 let začal Michel studovat na Vysoké škole výtvarných umění v Avignonu, jednom z mnoha svobodymilovných měst ve Francii. V roce 1520 vypukla strašná epidemie moru, ale Nostradamovi se podařilo získat magisterský titul. Pak cestoval po různých městech ve Francii (v jeho rodném městě zuřila smrtící epidemie).

Tato pouť trvala 8 let, na zuřící epidemii moru se snažil najít způsob, jak se s ní vypořádat, proto studoval léčivé rostliny. Podařilo se mu najít směs skládající se z pilin jedlového dřeva, kosatce, hřebíčku, cukrové třtiny a aloe. Tato směs musela být smíchána s pupeny růží, shromážděnými za rosy, a z ní vyráběl prášky. Nostradamus tvrdil, že tento lék zachránil mnoho nemocných.

V roce 1529 nastoupil na prestižní univerzitu na jihu Provence. Právě tam se poprvé objevil název Nostradamus, latinský tvar jména Nostradam. V roce 1533 získal Michel titul doktora a stal se potulným lékařem. (Pozn. překl. – předtím byl pouhým lékárníkem.)

Ve městě Agen ho potkalo štěstí, setkal se s krásnou Henriette d´Encausse a brzy se s ní oženil. Narodili se jim dcera a syn. Během tohoto období byl skutečně spokojený, ale brzy tato idyla skončila, protože mu hrozila inkvizice. Nostradamus musel opustit Agen i svoji rodinu. Vrátil se po 2 letech v době, kdy jeho manželka a děti zemřeli na mor. Brzy následovala nová rána osudu: rodina jeho mrtvé manželky požadovala vrátit věno a vyšetřovatelé inkvizice ho znovu předvolali k výslechu. Michel opět opustil město a 10 let strávil putováním po zemi. Už neměl strach ze smrti. Poté, co uslyšel, že je někde ohnisko nákazy, okamžitě spěchal na pomoc obyvatelům.

Zdá se, že závažná osobní tragédie byla impulsem pro rozvoj jeho prorockého daru. Plně se ponořil do studia, zejména astrologie. Nostradamus začal předvídat události a snažil se chránit sebe a svou rodinu od možných ztrát.

V roce 1544 propukla epidemie moru v Salon-de-Provence, Aix-en-Provence, Marseille, Lyonu a dalších městech. Epidemie začala po silném dešti, který vyplavil hřbitovy. Samozřejmě, že k šíření nákazy přispěl velký nedostatek kanalizace v městských čtvrtích, kde obyvatelé házeli odpadky na střechy svých domů. Nyní neměli ani kam dávat mrtvoly a strašný zápach naplňoval ulice.

Lékaři se snažili zachránit přeživší, chodili dům od domu ve speciálním oblečení, které pokrývalo celé tělo. Dýchali za pomoci speciálního zařízení, naplněného aromatickými látkami. Kalhoty měli svázány do zvonu.

starodavny_ochranny_oblek
Starodávný ochranný oblek

«

soucasny_ochranny_oblek
Současný ochranný oblek

«

Tehdy započal Nostradamus vyrábět léky ve velkém množství a bezplatně je rozdával lidem. Také vyzýval lidi, aby dodržovali hygienu. Díky němu a jeho asistentům epidemie ustupovala a za svoji hrdinskou práci dostal odpověď: byla mu udělena doživotní penze za jeho přínos k léčbě moru.

Jakmile nebezpečí přešlo, Nostradamus pokračoval na svých proroctvích a v roce 1549 publikoval v jednom almanachu své astrologické předpovědi pro příští rok. Časopis byl rychle vyprodaný, a pak se v něm proroctví Nostradama objevovala každoročně. Prorokova sláva rostla, a byl často zván na místa událostí, kde se dělo něco neobvyklého. Například také určil příznivý den pro výsadbu fazolí a kdo poslechl jeho rady, měl dobrou úrodu. Takových příběhů je hodně.

V roce 1555 byl pozván na dvůr krále Jindřicha II., neboť mu v almanachu předpověděl, že mu hrozí nebezpečí. Nostradamus původně nechtěl jít, protože podle horoskopu jemu samotnému hrozila poprava stětím. Nicméně, pod tlakem okolností přece jen do Paříže jel. Není známo, co řekl králi, ale nejenže nebyl usmrcen, ale ještě mu uhradili cestovní náklady.

Setkal se také s Kateřinou Medicejskou, která chtěla znát budoucnost svých synů. Nostradamus ji uklidnil tím, že její synové vstoupí na trůn, ale vynechal předpověď, že to bude mít jen krátké trvání. Ve skutečnosti se všichni tři princové stali králi, ale brzy zemřeli. V roce 1558 požádal krále o schůzku, aby ho varoval o možném hrozícím nebezpečí.

Jindřich II. na to nedbal a brzy zemřel, když byl během rytířského turnaje zasažen do oka.

Od roku 1553, kdy začal Nostradamus pracovat na svých slavných „Proroctvích“, předpokládal, že připraví deset kapitol. Existuje několik vydání této knihy, jejíž rukopis se nedochoval. Proto je nemožné říci, zda přesnost vydaných textů je autentická.

Každá kapitola obsahuje 100 čtyřverší (strof). Vydání z roku 1555 obsahuje 353 čtyřverší, později se objevila nová, často různého obsahu. Faktem je, že v této době byla tiskařská technika velmi primitivní, takže rozdíly mohou být způsobeny tiskovými chybami. Za nejpřesnější může být považováno vydání tiskárnou Benoit Ligo. Tato kniha vyšla v Lyonu 2 roky po jeho smrti.

V roce 1566 předpověděl Nostradamus i sobě. Jednoho dne řekl svému žákovi:

„V čase, kdy vyjde slunce, již nebudu živ.“

Zemřel ve 3 hodiny ráno, ve věku 62 let. Podle své vůle byl pohřben v rakvi, zazděné v hrobě ve vzpřímené poloze. Nechtěl, aby jeho tělo někdo mohl překračovat.

V roce 1791, v době Velké francouzské revoluce, byl jeho hrob znesvěcen. Podle legendy pili revolucionáři víno z lebky slavného krajana. Pak uviděli v ruinách hrobu měděný znak s datem konání této akce – a byli zděšeni. Bylo tam napsáno, že ten z lupičů, kdo se první dotkne hrobky, bude druhý den zabit. Ostatky Nostradama pak byly přemístěny do kostela Svatého Vavřince v Salon-de-Provence.

Při psaní proroctví používal Nostradamus náznakový jazyk, což je někdy tajemné a matoucí. Tato proroctví se nacházejí v rukopisech Nostradama, které se najednou objevily na knižním veletrhu v Římě. Obsahují obrázky vodovými barvami, které by mohly sloužit jako kód pro nadcházející události. Někteří badatelé spojují tyto akvarely s proroctvím dávných civilizací. Optimisté věří, že prorok nás chtěl varovat, že na obzoru jsou velké změny. Je tedy čas na změnu spíše než na konec civilizace.

Text: 8. května 2017

«

Překlad: Mgr. Jan Pavlík – 11. května 2017

Více zde:

http://taynikrus.ru/prognozy-i-prorochestva/chto-nash-zhdet-konec-sveta-ili-vremya-peremen/

«

Velká francouzská revoluce – pro připomenutí:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_francouzsk%C3%A1_revoluce

«

Související a podobné zde:

https://www.exopolitika.cz/recenze-knih-zdenka-patricka-silnejsi-nez-daniken-dily-1-5/3177

https://www.exopolitika.cz/sun-ra-hudebnik-ze-saturnu/3327

https://www.exopolitika.cz/rezignace-papeze-a-tajemstvi-fatimy-konec-katolicke-cirkve-predpovezen/1223

 

Comments

Napsat komentář