Český pilot vypovídá o svém pozorování UFO

Český pilot vypovídá o svém pozorování UFO

Pozorování UFO v ČR

Výpověď pilota:

„Je to dost dlouhá doba, kdy se to událo, konkrétně 2. prosince 1983. To mé pozorování proběhlo během letu na letounu Su-7, při rychlosti letu 600 km/hod., ve výšce 4200 m STD – nad mořem, na trati letu po systému – rozpočtový úhel viz obr., v úseku letu Třebíč-Hustopeče.

Let probíhal v noci za ztížených povětrnostních podmínek, nad oblaky 6-7/8 v prostoru tratě letu, ale severně bylo jasno, na výšce 600-800 m, při dohlednosti 6 km na sestupu na přistání – severně dohlednost nad 10 km. Nad oblaky byla dohlednost na světla i 100 km a jev byl tak-tak viditelný a záhadný, že jsem v cca 21.00-22.00 hodin vyzval všechny piloty na výškové budově letiště LKNA, aby se šli na to podívat.

Těleso mě předlétávalo zezadu, vlevo ode mě a v polovině úseku tratě letu bylo na minimální vzdálenosti ode mě cca 1500 – 4000m (celý čas mého pozorování byl cca 6 minut a současně jev pozoroval pilot na Su-7, z výšky 7500 m od Ostravy – viz dále).

Sledované těleso klesalo z výšky cca 7000-6000 m, v průběhu mého letu, až pod mou úroveň na výšku 4000 m směrem k Hustopečím. Upozornil jsem také dalšího pilota na trati, aby těleso sledoval (letoun Su-7 měl rychlost letu 850 km/h, ve výšce 7600 m, na trati: Náměšť nad Oslavou- Piešťany-Ostrava-Kolín-LKNA) a on to viděl směrem na Brno. Civilní ŘLP (řízení letového provozu) nemělo žádný let v prostoru letové cesty A4 (Cheb – Praha – Brno). ÚVS (ústřední velitelské stanoviště) už předtím vyslalo hotovost na 2 nahodilé cíle do prostoru Aš-Písek a Liberec – cíle nebyly nalezeny a signál byl slabý, nepoužitelný pro navedení. To zajímavější bylo v tisku na druhý den. (Úkazy u Telče – na zahradě světlo, mužíček…, u Liberce také.) Články jsem měl vystřižené, ale už jsem je nenašel.

Komentář byl na to i z odborných kruhů a to z Ondřejova (kam jsem také volal), že to byl asi zánik družice nebo částí. Druhý pilot to viděl od Ostravy na Brno. Takže to bylo mezi ním a mnou – a na naší úrovni. Světla (3) byla slabě šedě modrá, tlumeně oranžová (1-2) celkem asi 4-6 ploch (1×2 m), za tím byl zvlněný vzduch. Omlouvám se vám, ale ne vše si už pamatuji. Musím najít zápisník letu stran upřesnění dne a tam by mohl být i onen článek. U záznamu letu je jen „UFO“ – zápisník jsem našel.“

Další doplnění:

„Konečně jsem se dostal k zápisníku letů. Let na letounu Su-7, dne 02.12.1983, v čase 21.00 – 21.45 hodin, na výšce 4200 m STD, byl v noci za ZPP, mraky 600/800m, 6/8, dohlednost 6 km – zem, za letu 100 km; let probíhal po systéme OSP – RU (rozpočtový úhel), na letišti Náměšť nad Oslavou. Vzlet na směr 310°, stoupání do 4200 m zatáčka doprava, kolem Třebíče, let na RNZ – VPRNS LA (4 km před prahem na 31), při v – 600 km/h – doba cca 2,5 minuty, odlet směrem na Brno (Hustopeče). V t-2 min. 30 sekund, azimut cca 125° (uletěná vzdálenost cca 70 km + části zatáček). Za letu na LA, na levé straně, shora – podivuhodně osvětlený objekt – tlumená plošná bílá a žlutá světla. Let ze – 6000 až 8000 m v klesání, za ním jemně osvětlená široká tepelná stopa. V té době v letové cestě A4 (Cheb – Brno- ODNEM -Bratislava nebylo žádné letadlo, a to podle vojen. ani civil. OSŘP. Na neidentifikované cíle odstartovala pohotovost (asi ze Žatce a Budějovic). Druhé polohy mělo PVOS na trase Hermansdorf – Liberec. Stíhači nic nestřetli – s negativním výsledkem. Objekt byl pozorován z druhého Su-7 od Ostravy, na výšce 7500 m STD směrem ke mně. Objekt sklesal až pod mou úroveň za Brnem. Uletěl za dobu mého pozorování cca 100 -130 km (v cca 900 – 1000 km/h). Viděli ho také piloti ze stojánky LKNA, kterým jsem to ohlásil.“

«

Otázky Exopolitiky:   

1. Celé jméno pilota (pokud bude chtít sdělit), hodnost a funkční zařazení. Kde jste v tu dobu sloužil, v době události?

Odpověď: Pplk. Ing. Stanislav Forgács, letovod VL MNO, Praha (velitelství letectva Ministerstva národní obrany).

2. S jakou funkcí a hodností jste odcházel do zálohy?

Odpověď: Hlavní letovod letectva VL MNO Praha, do r. 1990, pak náč. (oblastního střediska) OSŘLP Bratislava do 1992 a pak v mezirezortní komisi FMD ČR do 1995 a poté v OMVL MO AČR; do zálohy 1997 a jako civ. zam. do r. 2000, a pak ve VTÚL a PVO (Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany) do r. 2004.

3. O jaký let se jednalo? Cvičný, běžný přelet z jednoho místa na druhé? Jestli jste to přibližně sledoval, kolik jste měl nalétáno v té době letových hodin a na jakých typech letounů?

Odpověď: Cvičný let po systéme – rozpočtový úhel pro nácvik letu za ztížených povětrnostních podmínek letu na letišti Náměšť nad Oslavou. Nalétáno asi 1300 hodin na C-105, Jak-11, MiG-15, L-29, L-39, Su-7 a MiG-23. Od roku 1981 jsem byl inspektor nadzvukového a podzv. stíhacího bombardovacího letectva a létal jsem až do června 1990 Su-22, Su-7, L-29.

4. Váš první kontakt s objektem. Jak se Vám objevil a kdy jste objekt spatřil v čase od Vašeho vzlétnutí? Měl jste ho na radaru, pokud Su-7 má radar?

Odpověď: Su-7 radar nemá. Cíl jsem uviděl v zatáčce nalevo za mnou, v čase asi 4 minuty od startu – viz obr. bez mapy. Obr. s mapou je polohově méně dobrý, minimální vzdálenost 10 km je hodně na to, jak si to rozebírám a on byl nejblíže ke mně cca 1500 m – tak, že se jeho trať přiblížila k mé trati, tak jak je to v opraveném zobrazení.

5. Ten pilot od Ostravy, který to měl pozorovat, jaká byla mezi vámi komunikace? (mezi Vámi a tím dalším pilotem, jak jste jej na objekt upozornil). Co jste mu řekl, předpokládám rádiem; poslouchalo vás i ŘLP?

Odpověď: ŘLP (Řízení leteckého provozu) to poslouchá na této společné frekvenci nepřetržitě, asi jsem se ho zeptal, jestli vidí osvětlený objekt ve směru na Třebíč. Odpověděl, že vidí (120 km), ale v noci je to normální – nad oblaky a v dobré dohlednosti.

6. Byl objekt i na nějakém pozemském radaru?

Odpověď: Podle informací PVOS (Protivzdušná obrana státu) nahodilé cíle bez zjištění a identifikace.

7. Jak byl objekt asi velký. Dal by se alespoň přibližně nakreslit? Měnil světla, nebo kromě vzdálenosti nic neměnil?

Odpověď: Asi v rozměrech malého dopravního letadla. Mimo matná světla bez kontur. Světla se neměnila. Klesal, ale nad Slovenskem byl zase ve vyšší výšce, ještě jsem jej zahlédl, když směřoval na Ostravu.

huc

8. Tvar objektu? (koule, disk, válec…..)

Odpověď: V noci jsou vidět jen světla.

9. Zhruba rychlost objektu?

Odpověď: Cca 1000 km/h.

10. Jak jste jej ztratil z dohledu?

Odpověď: Letěl jsem od cíle.

11. Co je to H 6000 m STD…

Odpověď: Výška letu podle standardní atmosféry – nad mořem.

12. Jak jste upozornil dalšího pilota na trati, aby to sledoval? (doslova). Pamatujete si jméno toho pilota?

Odpověď: Řekl jsem mu, ať se podívá směrem na LKNA, jestli uvidí osvětlený objekt. Potvrdil mi, že ho vidí. Byl to asi pplk. Moniuk.

13. Můžete učinit nákres toho objektu?

Odpověď: Někdy jsem to nakreslil klukům na Ruzyni (Klub dopravních pilotů, kde bylo takových událostí více), ale teď bych se musel hodně soustředit, aby to bylo fér, chce to více času.

puc

duc

14. Musel jste o této události psát nějaký zápis? Pro koho a kdo si ho vzal?

Odpověď: Ne.

15. Mělo Vaše pozorování tohoto objektu nějaké následky? Např. výslech nebo vyšetřovací komisi?

Odpověď: Ne.

16. Když jste mluvil s piloty, které jste vyzval, aby se šli podívat z „výškové budovy“ na ten objekt? Kde ta budova byla? V Třebíči?

Odpověď: Budova pro piloty (pro oblékání výškových oděvů – přízemní budova JUGOKLUB) je 50 m od dráhy vojenského letiště Náměšť nad Oslavou.

17. Neslyšel jste někde u útvaru nebo jinde, že by letectvo takové události sledovalo a vyhodnocovalo? Nebo je sledoval a vyhodnocoval někdo jiný?

Odpověď: Ne.

Odpovídal: Pplk. Ing. Stanislav Forgács – leden 2015

«

Zápis a otázky: Karel Rašín a příznivci exopolitiky – leden 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

Napsat komentář