Rozhovor pro Českou exopolitiku s poslancem parlamentu EU Franciscem Guerreiro. O tom, jak reaguje Evropa na zprávy o UAP. Doplněno o video s českými titulky
Kdo je Francisco Guerreiro
Funkce: poslanec Parlamentu EU od 2019.
Strana: Evropská strana zelených (EGP).
Narozen: 1984, Santiago do Cacém, Portugalsko.
Vzdělání: Coimbra Superior School of Education.
«
Fenomén UAP: hlášení a vědecké vyhodnocení v EU. Výměna názorů v EU Parlamentu
«
Rozhovor pro českou exopolitiku:
1) K. Rašín: Víte, zda má portugalská vláda nějaký výzkumný program UAP – tajný nebo veřejný?
FG: Nevím o žádném veřejném ani tajném výzkumném programu UAP portugalských úřadů ani v naší zemi.
2) Jsem si jist, že 26. července 2023 slyšení v Kongresu USA s informátorem Davidem Gruschem vás neminulo. Ten pod přísahou vypověděl o tajných amerických projektech reverzního inženýrství ne-lidských artefaktů, které mají v držení rozvědky. Objevila se v Parlamentu EU nějaká snaha podpořit tuto aktivitu, aby se v Evropě otevřeně zveřejnily/projednaly otázky UAP?
FG: Jediné úsilí, které jsem v Evropském parlamentu v oblasti UAP vyvinul, bylo několik písemných otázek Evropské komisi, několik vystoupení na toto téma v plénu a jedna veřejná akce v březnu. Viz odkazy zde:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2023-002375_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2024-000318_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2024-000314_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2024-0194_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/CRE-9-2024-03-11-INT-1-227-0000_EN.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/CRE-9-2024-02-05-INT-1-203-0000_EN.html
3) 11. března 2024 jste v EU Parlamentu uvedl: „Celý svět o tom mluví, americký Kongres se tím zabývá, ale v Parlamentu EU jsem o tom neslyšel žádnou debatu.“ Dostal jste na svá slova nějakou reakci od někoho z poslanců EU Parlamentu?
FG: Ne. Možná kvůli strachu a blízkosti evropských voleb, ale vím, že někteří europoslanci se o toto téma zajímají (mimo kamery).
4) Myslíte si, že nový termín UAP, který nahradil UFO, a další nové termíny, má tuto oblast destigmatizovat, aby se vědci, politici a další mohli UAP vážně zabývat bez posměchu? Mohl by to být užitečný krok nebo plán pro Evropu, aby začala také problematiku UAP považovat za fakt?
FG: Ano. A je to správnější i z hlediska definice. Cesta v Evropské unii musí být jiná než v USA, protože nejsme federace. Vojenství je v kompetenci členských států, nicméně civilní letectví a výzkum vesmíru jsou především evropskými tématy.
5) Americká vláda v posledních letech založila několik veřejných projektů na výzkum UAP. Například posledním z nich byl AARO (All-Domain Anomaly Research Office) ministerstva obrany. V únoru 2024 vydal AARO dlouho očekávanou zprávu: „Report on the Historical Record of US Gov. Involvement with UAP, vol. 1“. Tato zpráva byla velkým zklamáním pro mnohé, kteří očekávali průlom v 7 desetiletí trvajícím utajování. Závěr Zprávy byl silně kritizován a odmítán.
Myslíte si, že Evropa v této souvislosti čeká na to, co USA zveřejní a neudělá první krok v případné evropské aktivitě UAP sama?
FG: EU nemá program, který by konkrétně analyzoval UAP v širším spektru a z vědeckého hlediska. Má nedokonalý systém hlášení, především v civilním letectví, který však není sjednocen s kosmickou a námořní oblastí, stejně jako s vojenskou oblastí. Nezahrnuje ani téma informátorů, které je třeba dále rozvíjet. EU by neměla čekat na nikoho ani na žádnou zemi, aby ji následovala v její cestě.
6) Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl na zasedání v Bruselu 28. června 2016: „Setkal jsem se s několika vůdci z jiných planet a naslouchal jim…“ Oficiální přepis jeho projevu však jeho „vůdce z jiných planet“ odstranil. Existuje nějaké oficiální stanovisko v parlamentu EU týkající se UAP nebo podobných tvrzení?
FG: Ne.
«
7) Máte nějaký návrh/radu, jak může Parlament EU otevřeně a bez kontaminace pojmu UFO postupovat/řešit tuto otázku i legislativně, když zřídí výzkumný projekt UAP?
FG: Pokračovat v prosazování tohoto tématu v příštím mandátu s podporou občanské a vědecké komunity. V legislativní cestě je mnoho možností, jak toto téma dále prosazovat. Jediné, co je potřeba, je politická vůle.
8) Myslíte si, že by UAP mohl představovat hrozbu pro národní bezpečnost? Existuje mnoho svědků v kontaktu s přátelskými mimozemšťany, ale nemluví se o nich?
FG: Pokud je mezi námi mimozemská technologie, nejsme schopni s tím nic udělat, takže naše vnímání jevů je pro výsledek irelevantní. Vždy bychom tedy měli vědět více než méně. Ani naše pojetí dobrotivosti nemusí být v širším pohledu stejné nebo úplné. Rychlý příklad: jsme jediný druh, který vědomě ničí jak své prostředí, tak zabíjí vnímající bytosti pro potravu, aniž by to bylo nutné, takže mohli bychom být definováni jako přívětiví?
Pro další klikněte zde:
https://multimedia.europarl.europa.eu/en/search?q=&tab=photos&tag=14470&photoType=26
S pozdravem a poté mi pošlete odkaz na rozhovor.
Francisco Guerreiro
«
Rozhovor s tímto poslancem na spřáteleném YouTube kanálu „Kámoši z Kosmu“ Jana Procházky, s českými titulky:
Francisco Guerreiro: UFO / UAP problematika v Evropském parlamentu | Rozhovor | Evropské volby
(České titulky si můžete zvolit v Nastavení YouTube videa.)
Doplnění, další info:
Francisco Guerreiro je v otázkách UAP na půdě EUP velmi aktivní. Viz např. otázku, kterou položil Komisi 31.1. 2024 „Monitorování a podávání zpráv o UAP v kosmickém právu EU“.
Otázka k písemné odpovědi E-000318/2024 Komisi, pravidlo 138, Francisco Guerreiro (Verts/ALE)
V září 2023 předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie stanovila priority Komise pro rok 2024. Mezi ně patřil i záměr vytvořit kosmické právo EU.
Tato důležitá iniciativa „předpokládá společná pravidla EU zabývající se bezpečností, odolností a udržitelností vesmírných činností a operací“ – má však mezeru, kterou je třeba zaplnit v pilíři bezpečnosti. Konkrétně v EU v současné době chybí harmonizovaný a vědecký systém pro hlášení neidentifikovaných anomálních jevů (UAP).
To vyvolává vážné bezpečnostní obavy, které některé jiné země, zejména Spojené státy, řeší. Vzhledem k tomuto opomenutí bychom rádi požádali Komisi:
- Proč přípravné práce na kosmickém právu EU (EUSL) nezahrnují systém sledování a hlášení UAP, vzhledem k tomu, že UAP mohou představovat potenciální bezpečnostní hrozbu a že tyto jevy byly ve vesmíru pozorovány vyškoleným personálem pomocí přesných přístrojů?
- Zda se domnívá, že by se UAP měly výslovně řešit ve Službě pro sledování a dohled nad vesmírem (SST), v plánu výzkumu a vývoje SST a ve Službě pro objekty blízké Zemi (NEO)?
- Zda EUSL počítá (podobně jako NASA) s programem EU pro výzkum UAP ve vesmíru, který by vedl ředitel pro výzkum?
Předloženo 31.1. 2024
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2024-000318_EN.html
«
Odpověď, kterou poskytl pan Breton za Evropskou komisi (Thierry Breton) ze dne 23.4. 2024
Písemná odpověď
Plánované právo EU v oblasti vesmíru se zaměřuje na bezpečnost, odolnost a environmentální opatření související s vesmírnými činnostmi, jejichž cílem je vytvořit vnitřní trh pro vesmír.
Zahrnutí systému hlášení neidentifikovaných anomálních jevů (UAP) přesahuje technologické možnosti EU a právní základ právních předpisů.
Oblast UAP je považována za pravomoc členských států, což jim umožňuje řešit tyto jevy podle národních bezpečnostních potřeb.
Příkladem je Francie, která zřídila Skupinu pro studium a informace o neidentifikovaných leteckých a kosmických jevech (GEIPAN) [1]. Není proto zahrnuta do oblasti působnosti partnerských služeb EU pro sledování a dohled nad vesmírem (SST) [2] ani do činností v oblasti objektů blízkých Zemi (NEO) [3].
Struktura činností EU v oblasti kosmického výzkumu se liší od struktury kosmických agentur, jako je Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
EU podporuje výzkumné činnosti v rámci programu Horizont Evropa [4] na základě výzev k předkládání návrhů na konkrétní témata, včetně výzev týkajících se vesmíru [5].
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2024-000318-ASW_EN.html
«
Připravil: Karel Rašín – 8. května 2024; redakce: D. Rašínová
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.